Biżuterię wykonuję według własnych pomysłów jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżczki tworzę dla wodniczki turkusowe kolczyczki i naszyjniczki. Lubię robić biżuterię, szydełkowanie nie jest mi obce, chętnie siadam do maszyny i szyję sukieneczki, bluzeczki, zabaweczki dla mojej córeczki. Zapraszam do zapoznania się z moją twórczością.
Życzę miłego oglądania :)

Jeśli jest coś co Ci wpadło w oko to śmiało pisz na adres

Zaglądają do mnie

O kamieniach słów kilka


Kamienie szlachetne i ozdobne nosimy dla przyjemności i zamiłowania do piękna. Kamienie od zarania dziejów wzbudzają zachwyt swoją atrakcyjnością zabarwienia, ciekawym barwnym wzorem i połyskiem. Sięgając po biżuterię z kamieni jubilerskich podkreślamy swoje piękno. Dodają nam uroku i magiczną siłę. 


Kamienie naturalne to minerały, skały lub substancje stałe pochodzenia organicznego występujące w przyrodzie. Kamienie  powstawały na Ziemi przez miliony lat pod wpływem wzajemnych relacji ziemskich żywiołów – wody, ognia, powietrza oraz działania wulkanów i słońca.
Kamienie naturalne wydobywane są na całym świecie. Każdy kamień jest wyjątkowy, niepowtarzalny, ponieważ nie ma dwóch miejsc na Ziemi, gdzie przeobrażenia metamorficzne przebiegałyby w ten sam sposób. Ten sam rodzaj kamienia może się bardzo różnić.
Kamień naturalny po odpowiedniej obróbce –szlifowaniu i wypolerowaniu staje się kamieniem szlachetnym.

Kamienie szlachetne i półszlachetne to wszystkie wartościowe i rzadko spotykane kamienie charakteryzujące się dużą trwałością i twardością powyżej 7 w skali Mohsa oraz wysokim połyskiem, czystością, jednorodnością, przezroczystością, efektywnym zabarwieniem. Wszystkie kamienie spełniające kryteria czystości, przezroczystości i pięknego szlifu nazywane są kamieniami szlachetnymi. Kamienie szlachetne, zwane niekiedy kamieniami jubilerskimi, mogą być zarówno naturalne, rekonstruowane, a także syntetyczne.  Często używane jest określenie "kamienie półszlachetne" i "kamienie szlachetne". Jednak nie istnieje rozgraniczenie kamieni mniej i bardziej szlachetnych czy wartościowych. Kiedyś uważano, że kamieniem szlachetnym jest ten kamień który rysuje szkło. Dziś granica między obiema nazwami zaciera się.

Kamienie rekonstruowane -  to kamienie wytworzone przez człowieka w procesie stapiania proszku lub drobnych kamieni w wysokiej temperaturze, a następnie powolnym ich ochładzaniu. W procesie takim otrzymuje się duże kamienie.

Kamienie syntetyczne –  są kamieniami tworzonymi przez człowieka w odpowiednich laboratoriach. Otrzymuje się je na szeroką skalę metodą hodowania kryształów przez krystalizację z substancji stopionej (metodą Verneuila). W wysokiej temperaturze przetwarza się tlenek glinu z dodatkami barwiącymi . W procesie tym uzyskuje się podobne lub nawet identyczne właściwości fizyczne i chemiczne do kamieni szlachetnych. Dziś nie istnieje już kamień, którego nie dało by się sztucznie naśladować.

Syntetyki nie posiadające naturalnego wzorca – są to kamienie, które nie mają odpowiednika w przyrodzie, lecz własnościami przypominają kamienie szlachetne i wykazują szczególnie korzystne własności optyczne, zalicza się również do kamieni szlachetnych. Takie kamienie muszą, wg ustaleń międzynarodowych, bez wątpliwości i dwuznaczności zawierać prawidłową nazwę materiału, a ich nazwy handlowe nie mogą nawiązywać do nazwy kamienia szlachetnego. W rzeczywistości jednak bywa inaczej - choćby nazwa cyrkonia, sugerująca podobieństwo do cyrkonu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy pozostawiony komentarz sprawia mi ogromną radość.
Miło mi, że zaglądasz do mnie. Zapraszam ponownie :)